piątek, 22 czerwca 2012

Festiwal Twórczości Ekonomika

21 marca 2012  r. - Dzień Wagarowicza.

Mimo to do Ekonomika od rana zmierzają tłumy młodych ludzi. Zaskoczeni przechodnie, widząc kolorowe stroje naszych uczniów, mogą na chwilę cofnąć się w czasie.
   
     To był niezwykły dzień, do którego przygotowania w szkole trwały od dłuższego czasu. Mało która społeczność szkolna może pochwalić się taką imprezą. :) W tym szczególnym dniu obchodziliśmy XVIII Festiwal Twórczości Ekonomika.
     Rozmachu imprezie w rytmie disco dodawał klimat lat 70., więc dźwięki największych hitów, takich jak przeboje Abby, Boney M okazały się strzałem w dziesiątkę. Oświetlona i przyozdobiona aula od rana tętniła życiem.
     O godz. 9.00 nastąpiło wielkie otwarcie i na scenie pojawił się tort urodzinowy z racji osiemnastki festiwalu. Oprócz tańców i piosenek z lat 70. przygotowanych przez wszystkie klasy pojawiły się zabawne inscenizacje oraz zapierające dech w piersiach popisy wokalne naszych kolegów i koleżanek. Swoich podopiecznych z całych sił wspierali nauczyciele, którzy również dali się porwać gorącym dźwiękom i bawili się razem z nami.
     Festiwal, ze względu na ogromną ilość chętnych chcących wystąpić na scenie, został podzielony na dwie części. W przerwie między nimi może było odwiedzić przygotowaną w jednej z sal kawiarenkę. Wszyscy niecierpliwie oczekiwali dalszych niespodzianek. Tuż po przerwie wystąpił dla nas muzyk z klubu Onyx. Zarówno na scenie, jak i na widowni nikt nie został obojętny na dźwięki, które rozchodziły się po całej szkole. Parkiet palił się pod stopami. Wszyscy bawili się do upadłego. Po tym występie nastąpiły kolejne prezentacje uczniów chcących zaprezentować swoje zdolności.
     Oprócz tego odbyły się liczne konkursy. "Jaka to melodia?" oraz konkurs na najlepsze przebranie przyniosły wiele pozytywnych emocji.
     Organizatorzy - klasa III a i b pod opieką pani profesor Winszczyk oraz pana profesora Michalika spisali się na medal. Prowadzący w przerwach między występami zabawiali publiczność.
     Dla mnie - uczennicy pierwszej klasy - było to dużym zaskoczeniem. W niewielu szkołach w pierwszy dzień wiosny nauczyciele bawią się wraz z młodzieżą, która mimo świetnej pogody tak licznie przybyła do szkoły. Miłym zaskoczeniem okazał się również udział uczniów z sąsiadującego z nami gimnazjum. Barwy, dźwięki, stroje oraz układy taneczne zachwycały od samego początku.
     Wielkie podziękowania należą się również sponsorom, dzięki którym impreza mogła się odbyć z tak dużym rozmachem. Osoby, których z jakichkolwiek powodów zabrakło, mogą tylko żałować straconej okazji na tak świętną zabawę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie dni.


                                                                                                     Natalia Lesz

wtorek, 12 czerwca 2012

Wycieczki klasowe - poradnik


NA WYCIECZKĘ KLASOWĄ – PO CO?,
CZYLI O TYM JAK PRZEKONAĆ WYCHOWAWCĘ  I UCZNIÓW DO WYJAZDU KLASOWEGO


Dobrze pomyślane i realizowane poszerzają wiedzę, wzbogacają wyobraźnię, zmuszają do analizowania i myślenia, wpływają na kształtowanie się pewnych cech charakteru, jak koleżeńskość, wytrwałość czy zaradność. Wycieczki zbliżają ucznia do życia. Słowem, mają tyle walorów, że ze wszech miar zasługują na jak najszersze stosowanie w praktyce pedagogicznej. Jest to forma pracy konieczna i wprost niezastąpiona, a równocześnie nie zawsze doceniana, właściwie organizowana i przeprowadzana, a nawet często pomijana.

I choć wycieczki kosztują trochę, warto zainwestować i zacieśnić relacje klasowe. Jest to również jedyna okazja do tego, by zintegrować się z wychowawcą i nauczycielami, na innym polu niż oferują nam to mury szkolne. Ponadto nasze propozycje dotyczą miast studenckich – warto mierzyć troszkę dalej i już dziś zakochać się w Krakowie czy Wrocławiu, poznać ciekawe zakątki czy chociażby zapamiętać miejsca smacznych restauracji. Również dzięki wycieczkom stajemy się  mądrzejszymi i wartościowszymi Polakami. Zabytki „na żywo” przekazują nam wiedzę, która na lekcji nie zyskałaby tyle zainteresowania, co podczas zwiedzania. Co zobaczysz – jest już Twoje, w Twoich oczach i sercu. A najważniejsze … Wycieczki pozwalają zapomnieć, choć na jeden dzień, o szkole, szkolnych problemach i ocenach:)


WYBIERZ SAM:)


WROCŁAW

- Zoo (najstarsze i największe pod względem liczebności zwierząt w Polsce)
- Rejs stateczkiem  (aby odkryć urocze zakamarki Wrocławia z nieznanej Ci dotąd perspektywy)
- Ogród Japoński (by poszerzyć  wiedzę z zakresu japońskiego ogrodnictwa , …może być  inspiracją dla własnych aranżacji.)
- Zwiedzanie Panoramy Racławickiej
- Zwiedzanie studia nagrań (TVP Wrocław)


KRAKÓW

-Muzeum historyczne miasta Kraków (Podziemia Rynku)
- Ogród Doświadczeń (z wynalazkami fizycznymi)
- Kościół Mariacki
- Pałac Arcybiskupów Krakowskich ( ze słynnym oknem, z którego papież wielokrotnie przemawiał    podczas wizyt w Krakowie)
- Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego  ( najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce)
- Barbakan (budowla obronna XV-wiecznej architektury w Krakowie) z wystawami malarskimi rozmieszczonymi wzdłuż murów
- Zamek Królewski na Wawelu (z komnatami i apartamentami królewskimi, skarbcem koronnym oraz zbrojownią) wraz z trasą turystyczną prowadzącą  przez Smoczą Jamę, u wylotu której, nad samym brzegiem Wisły czeka na Was legendarny, ziejący ogniem Smok Wawelski.
- Kazimierz (żydowska dzielnica Krakowa z 1335 roku)
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej (z grafikami drzeworytniczymi , ozdobnymi  mieczami i tarczami, samurajskimi zbrojami wraz z hełmami i maskami, jak również z  przedmiotami  wykonanymi  z laki, jak puzderka, szkatułki, czarki, a nawet miniaturowe meble.)
- kopalnia soli w Wieliczce (z podziemnymi jeziorami, „solnymi” kaplicami , starymi urządzeniami górniczymi  i nietypowymi zbiorami związanymi z  solą, jak  kolekcja 400 solniczek.)

..i wiele wiele innych:)

Profile nauczycieli Ekonomika cz.2



 
Imię i nazwisko: s. Katarzyna Prandzioch
Nauczany przedmiot: religia


wolny czas: jeżdżę w Góry Tarnowskie na rowerze
cenię… niskie ceny w Biedronce.
nie lubię… wysokich cen w Biedronce.
zwierzęta: 2 jamniki w domu rodzinnym
szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, KUL im. Jana Pawła II
chciałabym… usłyszeć mniej pytań.
życzę sobie: wielu takich uczniów jak ci co prowadzą ten wywiad.
moja lekcja: bardzo interesująca.
coś ulubionego: oprócz niskich cen, to czekolada na gorąco.
kartkówki: zapowiadane
zadania domowe: rzadko
nieprzygotowania: wszyscy zawsze są przygotowani
współpraca z uczniami: bardzo dobrze
ulubiona klasa: wszystkie co uczę i też te co nie uczę
konkursy: biblijne
kółka: są ->2 kółka w rowerze.
dziękuje za: przemiły wywiad z przemiłymi dziennikarzami.


 
 Imię i nazwisko: mgr Hanna Miarka
Nauczany przedmiot: przedmioty zawodowe


wolny czas: czytam książki, spotykam się ze znajomymi i dziećmi
cenię…uczciwość i odwagę.
nie lubię…pająków, robaków, pomidorów, kłamstwa.
zwierzęta: pies – Roki (jamnik szorstkowłosy)
szkoły:Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej, Akademia Ekonomiczna w Katowicach
chciałabym…być zawsze szczęśliwa.
życzę sobie: żeby moje dzieci spełniły marzenia.
moja lekcja: każda lekcja wygląda inaczej.
coś ulubionego: Morze Bałtyckie
kartkówki: zapowiedziane i niezapowiedziane (staram się zapowiadać)
zadania domowe: sporadycznie
nieprzygotowania: 1 na semestr
współpraca z uczniami: bardzo dobre
ulubiona klasa: IV c ( 2011/2012)
konkursy: różne konkursy ekonomiczne (np.olimpiada wiedzy ekonomicznej)
kółka: nie ma
dziękuje za: przeprowadzenie wywiadu.
 


Imię i nazwisko: mgr Justyna Łapińska
Nauczany przedmiot: pedagog szkolny


wolny czas: czytam książki i spędzam czas z rodziną
cenię… skromność, pokorę i pracowitość.
nie lubię… pająków.
zwierzęta: żółw lądowy - Tuptuś
szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej, Kolegium nauczycielskie w Bytomiu – specjalizacja resocjalizacja, studia magisterskie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
chciałabym… mieć większy gabinet.
życzę sobie: zdrowia moich najbliższych
moja lekcja: improwizacja + prezentacje multimedialne
coś ulubionego: kawa i słodycze (czekolada)
kartkówki: nie ma
zadania domowe: nie ma
nieprzygotowania:  nie ma
współpraca z uczniami: bardzo dobrze, lubię moją pracę i nie wyobrażam sobie dla mnie innego miejsca.
ulubiona klasa: wszystkie lubię.
konkursy: nie ma
kółka: wolontariat
dziękuje za: przemiłą rozmowę z redaktorami gazetki.

Wizyta w Domu Dziecka


                                             „Chodź pomaluj mój Świat!”

Dnia 4 czerwca 2012 z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy IA - czyli MY:  Marcin, Sandra i Natalia pod opieką mgr Grażyny Jarząbek - odwiedzili placówkę Domu Dziecka w Bytomiu-Stolarzowicach. W akcji uczestniczyły aż 3 tarnogórskie szkoły:  „Mechanik” „Kolejówka” i nasz „Ekonomik”

W naszej szkole została zorganizowana zbiórka kredek, kolorowanek, mazaków, plasteliny i bloków technicznych. Nie zabrakło również zabawek, słodyczy i prezentów dla dzieci. W czasie akcji były organizowane zabawy i losowanie nagród. Uczniowie Mechanika przywieźli czarodziejską skrzynię, z której dzieci wyciągały magiczne przybory szkolne:) W tym dniu można było kolorować, lepić z plasteliny zaczarowane postacie, malować twarze w barwach biało-czerwonych z okazji zbliżającego się Euro 2012, a także grać w piłkę nożną. Wszyscy byli uśmiechnięci. Oprócz przedszkolaków, nie zabrakło starszej młodzieży, która również dobrze się bawiła. Wbrew trudnej sytuacji, wychowankowie Domu Dziecka są uśmiechniętymi i otwartymi ludźmi. Wszyscy wydają się być jedną wielką rodziną. Pomimo dobrej zabawy i atmosfery, jaka panowała w Domu Dziecka, każdy z nas czuł w środku żal i smutek na myśl, że my wracamy do swoich domów, a dzieci muszą tam zostać i czekać na nowy dom. Nasza obecność  w Domu Dziecka sprawiła dzieciom i nam mnóstwo radości, zostaliśmy ciepło i serdecznie przyjęci. Po dwóch godzinach super zabawy trzeba było niestety pożegnać się ale uśmiechów na małych twarzyczkach nie zapomnimy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną akcję:) Wraz z dziećmi zrobiliśmy dla Was kilka fotek:)